Bedelli Askerlik Çıkıyor

askerlikAKP genel başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş’un demeciyle birlikte bedelli askerlik yine gündemimize girdi. Artık bir süre bedelliyle yatıp kalkacağız. Çıkacak! Çıkmayacak!

Farkında mısınız bilmiyorum ama meselelerin gündeme gelişi hep benzer şekilde oluyor. Önce çıkıyor bir yetkili ya da yetkisiz açıklama yapıyor. Ardından peşpeşe çeşitli açıklamalar geliyor. Kimi olumlu kimi de olumsuz yönde görüş bildiriyor.

Bedelli askerlik örneğimiz olsun.

Numan bey açıklama yapıyor. “Gönlümde son bir defa daha bedelli askerlik var” diyor.

Onu takiben bir başka devlet görevlisi “Gündemimizde böyle bir konu yok” diyor.

Bir süre köşe yazarları ve TV programcıları konuyu tartışıyor. Ardından bir başka görevli ya da memur ya da partili daha çıkıyor “konuyla ilgili araştırma yapıyoruz diyor.

Sonra mesela Başbakan çıkıyor “Bedelli askerlik gündemimizde değildir, ben bunu milletime nasıl izah ederim, şehit annelerine nasıl anlatırım” diyor.

Bazen topa Cumhurbaşkanımız da giriyor. “Bedelli askerlik toplumumuzun bir ihtiyacı ise bu durum dikkate alınmalıdır” minvalinde bir demeç veriyor.

Kimi zaman Meclis Başkanı veya Bülent Arınç mikrofonlara “Biz bedelli askerliği çıkaracak kadar izansız değiliz” diyebiliyor.

Gel zaman git zaman ilk açıklamayı yapan kişi yeniden ses veriyor. “Bedelli için alt yapı uygundur”.

Bu defa aktörlerden farklı sesler çıkmaya başlıyor. Ya da birbirilerini düzeltmeye çalışıyorlar. “Öyle demek istemedi, böyle demek istedi”

Sonra ne oluyorsa oluyor Başbakan birden fikir değiştiriyor. “Bedelli için Genelkurmay Başkanımla görüşeceğim, talepleri alacağım” diyor.

Cumhurbaşkanı da “Bedelli askerlik çıkartılırken askerliğini yapmış vatandaşlarımız incitilmemelidir” diyor.

Bülent Arınç biraz da ağlamaklı bir ses tonuyla “Bedelli askerlikle milletimizin bir yarasına daha pansuman yapacağımız için çok mutluyum” diyebiliyor.

Başbakan da müjdeyi veriyor: “Müjdeler olsun ki bedelli askerlikle ilgili çalışmalarımız tamamlanmıştır. Milletimin sesini dinledik, milletimiz için, Türkiye için bunun hayırlı olduğunu düşündük. Hayırlı uğurlu olsun!”

Bizim de başımız dönüyor haliyle…

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

27.11.2013

Print Friendly, PDF & Email

Arkadaşlarınızla Paylaşın

2 comments

  1. Ahmet Gezgin dedi ki:

    Bugünkü askerlik zaten mantıklı değil.Zorunlu askerlik olamaz.İnsanlar askerliğin bu şekline karşı. 510 bin yoklama kaçağı var.İsteyenler meslek olarak yapsın.Yani profesyonel askerlik. Kerim Korkut’un askerlik konusundaki yazısını(Kerim Korkut söyledi Türkiye kabul etti: Zorunlu askerlik kalkıyor) bu sayfada paylaştık.Tek çare Kerim Korkut’un profesyonel askerlik modelidir.

Bir cevap yazın

Translate »