Denizli’de Kızlı Erkekli Ev Araması

kizli_erkekli_evler

Görsel: Alıntıdır.

Bilindiği gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “kızlı erkekli aynı evde kalıyorlar” çıkışından sonra konu Türkiye gündemine oturuverdi. Bülent Arınç’ın açığa düşmesi, Adana valisinin durumdan vazife çıkarması bir yana konu epeyce dallandı budaklandı.

Denizli son yıllarda bir çok uygulamada pilot il olarak yeniliklere öncülük yapmış bir ilimiz. Aile hekimliği, sevk zinciri uygulaması gibi özellikle sağlık alanında ciddi projelere pilotluk yaptı.

Türkiye Denizli ve daha bir kaç diğer ilin pilot uygulamalarından sonra bu uygulamalara geçiş yaptı. Bugün gelinen noktada sanki kızlı erkekli ev olayında Denizli pilot ilmiş gibi hissediyoruz.

Her ne kadar Başbakan ve bazı diğer yetkili kişiler evlere baskın yapılmayacak, sürek avı olmayacak, öğrenciler mağdur edilmeyecek gibi beyanatlarla eskiye nazaran değişen birşeyin olmadığını söyleseler de pratikte durum böyle değil.

Belki siz de duydunuz. Afyon’da ve galiba yanılmıyorsam Muğla’da polisler öğrenci evi ve kafe araması yapmış. Ve duyumlarımıza göre muhtarlardan öğrencilerin kaldığı evlerin listesi isteniyormuş. Duyduğunuzda siz de belki inanmakta güçlük çekebilirsiniz.

Ben de buna ihtimal vermiyordum ancak yakın bir tanıdığımızın anlattıklarından sonra fikrim değişti. Çok yakından tanıdığımız aile dostumuz gündüz evindeyken telefon geliyor. Muhtemelen muhtar arıyor.

Şunları soruyor:

“Binanızda kalan öğrenciler var mı?”,

“Kız öğrenciler mi, erkek öğrenciler mi?”,

“O evlere dışarında gelenler oluyor mu?”,

“Herhangi bir şikayetiniz var mı?” gibi…

Tanıdık da ben birşey bilmiyorum diye telefonu kapatıyor.

Durum bundan ibaret. Belki idarecilerden böyle bir talimat gelmedi. Ama durumdan vazife çıkaranların varlığı yadsınamaz.

Başbakanımızın söylediği gibi ihbarlar geldiği için araştırılmıyor da sanki “ihbar ediyor musunuz?” diye ısrarla soruluyor gibi. Görünen resimden anladığımız budur.

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

15.11.2013

Print Friendly, PDF & Email

Arkadaşlarınızla Paylaşın

2 comments

  1. Ahmet Gezgin dedi ki:

    Gerçekten endişe verici bir durum. Böyle başlaması yanıltıcı olabilir.Yani ileride ahlak polisi düzeni gelebilir.

Bir cevap yazın

Translate »