Denizli’nin Kızı, Tozu, Horozu

horoz

Görsel: Alıntıdır

“Denizli’nin Kızı, Tozu, Horozu” söylemi Denizli’ye gelenler arasında özellikle de okumak ve çalışmak için gelenler arasında yaygın olarak kullanılan bir tekerleme ise de yerli halk içinde de bunu espri mahiyetinde söyleyenler vardır. Denizli’nin meşhur olan 3 şeyini ifade babında söylenmiştir.

Denizli’nin horozunu çoklarınız duymuşsunuzdur. Uzun ötüşleriyle tanınan yöreye has bir horoz türüdür. Horoz dövüşlerinde de illegal olarak kullanıldığını düşünüyorum. (Resmi bilgi değildir, konumuz orası değil zaten). Ötüşüyle tanınan Denizli Horozu aynı zamanda ismiyle ve cismiyle şehrin en önemli simgesidir. Hem “horoz” ismi çok kullanılır bu şehir de hem de “heykelleri”. Şehrin meydanında yenilenen horoz heykeli galiba dünyanın en büyük cam heykeliymiş. Horoz resmi de belediye gibi birçok kuruluşun amblem ve logolarında kullanılmaktadır.

Denizli’nin tozuna gelirsek.. Birçok şehrimize göre gerçekten de tozu bol bir yerleşim yeridir. Şehrin yeni kurulan bölgelerinde nispeten daha az olsa da genel itibarıyla tozlu bir şehirdir. Ancak son yıllarda yenilenen alt yapı toz miktarını galiba biraz azaltmış. Doğalgaz öncesinde havası en kirli şehirlerden de biriydi ayrıca..

Geldik işin en önemli kısmına.. Denizli’nin kızlarına.. Aslında bu Ege bölgesi (özellikle İzmir) için de söylenen bir şeydir de konumuz Denizli olduğundan onu ele alalım. Denizli’de yanınızdan bir kız geçtiğinde dönüp bir daha bakma ihtiyacı hissedersiniz derlerdi. Zaten “Denizli’nin kızı” dedikleri de oydu. Ancak burada net olmayan bir kısım var. O kızlar Denizli kızı mı yoksa dışarıdan gelen öğrenciler/çalışanlar mı? Orası net değil.

Şimdi tutup da bunu araştıracak değilim. Lafı güncel tartışmaya getireceğim de girizgâhı biraz uzun tuttum. İşte o Denizli’nin kızları tozuyla horozunu solladı. Kızlı erkekli aynı evde kalıyorlar tartışmasıyla birlikte Türkiye gündemine Denizli ve Denizli’deki öğrenciler oturuverdi. Tabi burada erkekler de konunun içindeyse de esas olan kızlardır. Zira tartışmanın alevlenmesi ve tepkilerin büyümesi “kız” faktöründendir.

Denizli bir kez daha gündemi belirlemiştir. Biz de Denizli’de yaşayanlar olarak gündeme dair söyleyeceklerimizi belirtiyoruz. Bir nevi saptama. Durum tespiti. Analiz. Artık ne derseniz deyin.

Kızlı erkekli evlere baskınlar yapılır mı bilemiyoruz ama tartışmalar bazı koltuklara baskın gibi gelmiştir.

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

10.11.2013, Denizli

Print Friendly, PDF & Email

Arkadaşlarınızla Paylaşın

2 comments

  1. denizli haber dedi ki:

    Denizli’nin kızı, tozu, horozu 🙂 (@ Denizli Şehirlerarası Otobüs Terminali w/ 5 others)

Bir cevap yazın

Translate »