Pegasus Sizi Yarı Yolda Bırakır

pegasusPegasus Hava Yolları bizim köyün minibüs işletmesinden de acınacak halde sanırım. Planladığınız, check-in yaptığınız uçuşunuz pırıl pırıl, yazdan kalma güneşli bir havada “hava muhalefeti(?) nedeniyle” iptal edilebilir. Dikkat!

Pegasus’ta erken davrandığınız takdirde gayet uygun fiyata uçak bileti bulabilmenin size zarar verebileceğini hiç tahmin edemezsiniz. Daha doğrusu böyle avantajlı bir durumun bir anda olumsuz bir duruma dönüşebileceğini, sizi maddi ve manevi zarara uğratabileceğini öngöremezsiniz.

Gelişmiş ve modern ülkelerde böylesine iptaller gerçekten kötü hava koşullarında yapılır ve ilgili firma durumu en kısa zamanda tazmin eder. Yani yolcusuna sahip çıkarak alternatifleri değerlendirmesi için bilgisine sunar. Bizde ne yazık ki köy minibüsü zihniyeti geçerli. Hatta daha beteri!

Zira köy minibüsünde muhatabınız bellidir. Ya şoför ya da bilet kesen vatandaş muhatabınızdır. İtirazınızı ve durumunuzu anlatırsınız. Çözüm bulunmasa bile derdinizi dinleyen çıkar..

Pegasus adlı firmada bu bile yok. Cep telefonunuza gelen kısa mesajla “operasyonel nedenlerle uçuşunuz iptal edilmiştir, filanca numarayı arayınız” bilgisi dışında bilgi alamazsınız. Aradığınız numarada karşınıza çıkan telesekreter de derdinize derman olamaz. Dakikalarca fondaki müziği dinlersiniz. Muhatap bulunmaz.

“Ben kalantor adamım, gerekirse yarım saat telefonda beklerim, muhatabıma ulaşırım” diyorsanız o ayrı tabi..

Durumu kısaca özetleyeyim.. Eşim adına hafta sonu tatili ve ziyaret amacıyla Denizli’den İstanbul’a gidiş-dönüş uçak bileti aldık. Denizli’den İstanbul’a sorunsuz uçtu. İstanbul’dan da bugün dönecekti. Check-in yapıldı. Telefonuma gelen mesajı ancak uyanınca görebildim: “Operasyonel nedenlerle uçuşunuz iptal edilmiştir, filanca numarayı arayınız”

Hava da yazdan kalma adeta. Rüzgar yok, yağmur yok, kar yok, buz yok. Demek ki yeterli yolcu sayısına ulaşılamamış. “Sayın enayi pardon sayın yolcu. Bugünkü uçuş için yeterli sayıda müşteri bulamadığımız için uçuşu iptal ettik. Ne haliniz varsa görün!” diyemediklerinden “operasyonel” diye birşey uydurmuşlar. Onlara güvenip gelenler ve dönmesi gerekenleri düşünen yok!

Bari biletimin parasını geri alalım diye ilgili numarayı aradım. Dakikalarca bekletilince kapattım. Zira o aramanın bedeli de benim cebimden çıkıyor. Hava yolu keyfince uçuşu iptal etsin, biletimin parasının akibetini bilmeyeyim, üstüne bir de telefon parasını ben vereyim. Oldu canım!!

Yolcu nasıl dönecekmiş? İşi gücü var mıymış? Başka uçak var mıymış? Varsa parası yeter miymiş? Saati uyar mıymış? Uysa da boş yer var mıymış? Kimin umurunda?!

Uzun lafın kısası tüketicinin haklarını çiğneyen çiğneyene! Büyüklerimiz de başka işlerle meşgul! Sahibimiz yok anlayacağınız..

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

06.01.2014

Print Friendly, PDF & Email

Arkadaşlarınızla Paylaşın

6 comments

 1. zeynep iliman dedi ki:

  Murat Bey,

  hava durumu sadece sizing o gun bulundugunuz ucusa baslayacaginiz sehrin hava durumu ile alakali degildir

  istanbuldan denizliye giderken karar verilen ucus haritasi uzerinde karsilasilabilecek bir hava muhalefeti nedeniyle de seferiniz ertelenmis olabilir

  denizlide kar yagiordur, ruzgar vardir etc

  kis donemlerinde hava muhalefeti bahanesi cok kullanilir ve 95% haklilik payi da vardir

  • MH dedi ki:

   Ne İstanbul’da ne de Denizli’de hava şartları kötü. Muhtemelen uçakları bozuldu ya da yurt dışından bir yerden gelecekti, gelemedi.. Olabilir elbet. Lakin keşke bir telefon açıp özür dileyebilseler. “Sayın ….. çok üzgünüz, uçuşunuz iptal oldu, onun yerine sizi yine gideceğiniz yere ulaştıracak alternatifler sunuyoruz” diyebilseler.. Nerde o günler. Selam ve muhabbetle..

 2. Murat oğrak dedi ki:

  Uçak operasyonunu yürütmek çok zor bir iş ve şu an operasyonel olarak gelindiği nokta gerçektende çok iyi gecikmeler genelde operasyonel değil hava durumunun olumsuzluğundan kaynaklanıyor

  • MH dedi ki:

   Pegasus’tan bir açıklama ve özür gelmedi. Biletimiz de yandı. Ameliyat olduğum için bu konuyla ilgilenemedim yeterince. İyileşince bakacağım yine. İlginiz ve katkınız için teşekkür ederim..

  • PINAR dedi ki:

   @muratograk siz Sanırım işin mantığını çözememişsiniz.Burda söylenmek ve vurgulanmak istenen hava şartları değildir. müsterinin beklentisine çözüm üretmektir. ortada major bir ehemmiyetsizlik var. Bu konuda hava yolu şirketlerinin daha hassas davranması gerekir. defalarca basımıza böyle bir olay geldi. ve bu durumdan herkes müzdariptir.Lütfen sizlerde insanları yalan yanlış bilgilerle yanıltmayınız.

 3. Ali Ozan dedi ki:

  Zeynepte herhalde pegasus tayfasından. O kadar komik bir cevap yazmışki. Ben sizin yazdıklarınıza katılıyorum aynı şeyi bu gece kendim yaşadım. Uçuş sabah erken olacakken akşam geç saate kaydırıldı ve bu gecenin köründe mesaj atılarak geç haber veriliyor. Ya mesajı okumasaydım ne olacaktı? Sabah gitmek istediğim yerde kesinlikle olmam gerektiğinden şansa mesaja uyanıp başka havayolundan biletimi almak zorunda kaldım. Ya görmeseydim SMS’i asıl o zaman ne olacaktı? Bu şekilde haber vermek kesinlikle geçerli bir bahane değil. Zeynep Ilıman herhalde yöneticilerden ama bu pegasus artık çok olmaya başladı. Umarım insanlara bu pegasus’un çektirdiğinin kat ve kat fazlasını Zeynep Ilıman gibi pegasus yöneticileri çeker.

Bir cevap yazın

Translate »