Yüksel Aytuğ’un Putperest Gafı

y-aytug31.12.2013 tarihli Sabah gazetesinin magazin eki Günaydın’da Yüksel Aytuğ’a ait Yakından Kumanda köşesinde yayınlanan yazısındaki bir bölümden yola çıkarak bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Maksadım yanlış bilgileri düzeltmektir.

Yüksel Aytuğ’u sıklıkla takip ederim. Tespitlerine çoğu zaman hak veririm. Ancak bu defa yanlış bir bilgi üzerinden yanlış bir mesaj verdiği kanaatinde olduğum için uyarma ihtiyacı hissettim. Uyarımı gazetenin “yazara mail gönderin” bölümünden de yazdım ancak gidip gitmediğinden emin değilim hatta gitmediğini düşünüyorum.

Sabah gazetesinin magazin eki Günaydın’da Yüksel Aytuğ’a ait Yakından Kumanda köşesinde “Yılın Gafları-3” başlığı altında aynen alıntıladığım şu ifadeler mevcuttu: “TRT 1 her Ramazan ayında olduğu gibi yine Çağrı filmini yayınladı. Bu defa izlerken bir şey dikkatimi çekti. Müslümanlığın yayılması karşısında bunun önüne geçmek için türlü komplolar üreten putperestlerden biri, işler ters gidince ‘Allah kahretsin’ dedi”.

Sayın yazarımızın anlatmak istediği sanırım putperest birisinin dilinden dökülen cümlelerin kişinin haliyle oluşturduğu tezattı. Yani film yapımcısı ya da dublajı yapanlar bir putperestin Allah’a inanmazken “Allah kahretsin” demesini nasıl atladılar, filme bu ifadeyi neden ve nasıl koydular demeye çalışan yazarımız bunu “gaf” köşesine almış.

Ne yazık ki bu bize yanlış aktarılan bilgilerin meydana getirdiği yanlış düşünme şeklidir. Evet, putperest olanlar Allah’a inanmıyor olabilir. Ama o günün Mekke’sindeki müşriklerin çoğu Allah inancı olan kişilerdi. Yani sandığımız ya da bildiğimiz gibi Allah diye putlara tapıyor değillerdi.

Evet, müşrik idiler. Allah’a şirk koşuyorlardı ama aynı zamanda Allah’a inanıyorlardı. Onların inanmadığı (daha doğrusu kabul etmediği) Hz. Muhammed’in peygamberliği idi. Bunları kafamdan söylemiyorum. Belki kimi dini kitaplarda da bu bilgi mevcuttur ama benim dayanağım Kur’an.

Kur’an’da müşriklerin Allah’a inandığını gösteren ayetlerden bir kaçını paylaşıyorum. Konuyla ilgili dolaylı ya da dolaysız daha birçok ayet bulabiliriz şüphesiz. Ancak bir ayet bile olsa bizim için yeterli.

12/106 – Onların çoğu şirk koşmadan Allah’a iman etmezler. (*)

43/9 – Eğer sen onlara: “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan elbette: “Onları çok güçlü ve herşeyi bilen Allah yarattı.” derler.(*)

31/25 – Andolsun ki onlara: “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan, elbette “Allah” diyecekler. “Allah’a hamd olsun.” de. Fakat onların çoğu bilmezler.(*)

Bu arada Maun suresi de “vay o namaz kılanların haline” demiştir. Yani müşrikler de namaz kılıyordu. Yoksa İslâmın ilk yıllarında (Maun suresi Mekke’de İslâmın ilk yıllarında inmiştir) henüz namaz kesin olarak emredilmemişken Allah neden “vay o namaz kılanların haline” desin.

Konuyu daha fazla uzatmadan.. Sayın Yüksel Aytuğ, yazınızda putperestlerin ” Allah kahretsin” demelerinin film yapımcıları açısından gaf olduğunu düşünerek bunu yazdıysanız diyeceklerim bu kadardır. Yok “ben onu kastetmedim” derseniz o zaman sizden özür diler, yeni yılınızı kutlarım :))

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

01.01.2014

(*) Burada bahsi geçen ayetlerin nazil olduğu döneme ait olan anlamlarından yola çıkılarak yorum yapılmıştır. Bu ayetlerin başka anlamları da var. Tıpkı diğer ayetlerde olduğu gibi bugünü ilgilendiren zahir(görünen) anlamları ve elbette batın(görünmeyen/gizli) anlamları da var.

Print Friendly, PDF & Email

Arkadaşlarınızla Paylaşın

Bir cevap yazın

Translate »